هر انجمن‌ اسلامی‌ ، در كشور، یك‌ سنگر فرهنگی‌ است‌ كه‌ سلاح‌ این‌ سنگر، دین‌، تدبیر، علم‌، فكر و فرهنگ‌ می‌باشد. مقام معظم رهبری            کار فرهنگی امر مهمی است ، نیازمند حرکتی جهادی و انقلابی است. فرهنگ عمومی ما در سال های اخیر دستخوش نابسامانی های فراوان بوده است. این نابسامانی بیش از هر چیزی ریشه در ناآگاهی دارد. احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر در حوزه فرهنگ می تواند پشتوانه محکمی برای این هدف مقدس باشد            کار فرهنگی امر مهمی است ، نیازمند حرکتی جهادی و انقلابی است. فرهنگ عمومی ما در سال های اخیر دستخوش نابسامانی های فراوان بوده است. این نابسامانی بیش از هر چیزی ریشه در ناآگاهی دارد. احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر در حوزه فرهنگ می تواند پشتوانه محکمی برای این هدف مقدس باشد           
خبر اول
 • 	انجمنهای اسلامی را به ادبیات گفتمانی تجهیز کنیم

    سازمان تبلیغات اسلامی،حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان ضمن ابراز خرسندی از بشارت احیای مجدد انجمنهای اسلامی گفت: خیلی ها گفتند وقتی حکومت اسلامی داریم دیگر نیازی به انجمنهای اسلامی نیست. انجمن اسلامی می خواهیم چه کنیم؟ این حرفها یا ریشه بیرونی دارد یا ناشی از غفلت و بی توجهی است بر خلاف این گفته ها هر روز نیاز ما به مجموعه هایی مثل انجمنهای اسلامی بیشتر می‌شود.

  وی ادامه داد: فلسفه وجودی انجمنهای اسلامی را حضرت امام (ره) تبیین کرده اند. اینکه ایشان فرمودند اول خودتان را اسلامی کنید و بعد جامعه را. این ناشی از همان روش حکیمانه ایشان در تمام موضوعات است. امام زمانی فرمودند مسجد سنگر است سنگرها را حفظ کنید الان می فهمیم که چه قدر این فرمایشات امام حکیمانه و عمیق بوده است.

  حاج علی اکبری با بیان اینکه انجمن اسلامی نهادی است که امام آن را تاسیس کرده، تصریح کرد:امروز نیازمنیدم که انجمنهای اسلامی برای حفظ و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی به طور سازماندهی شده به میدان بیایند.

  وی با تاکید بر اینکه وجود نهادهای دیگر هیچ منافاتی با وجود انجمنهای اسلامی ندارد، یادآور شد:ما نیازمند نهادهایی هستیم که سلایق مختلف را پوشش بدهند. البته ایجاد هماهنگی بین این نهادها بسیار مهم است. ما در انجمنهای دانش آموزی یک شورای هماهنگی داریم که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده است. ما همیشه پایه اول حضور در این شورا هستیم.

  وی در بخش دیگری از سخنانش به وجه تسمیه انجمنهای اسلامی اشاره کرد و گفت: آمدن دو کلمه انجمن و اسلامی پیام عمیقی دارد. امام می فرمودند ان شا الله تمام انجمنهای اسلامی به انجمن اسلامی بزرگی که در زمان حکومت حضرت ولیعصر (عج) به وجود می آید متصل شوند.

  نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان با تاکید بر اینکه انجمنهای اسلامی باید ظرفیت های جدیدی را در کشور ایجاد کنند، گفت: ارزش کار خود جوش بسیار بیشتر از کار رسمی است. هیچ کدام از نهادهای رسمی نمی توانند جای نهادهای برساخته و برخاسته از انقلاب را پر کنند.انجمن اسلامی جایی است که در آن از حقوق و مزایا و امتیازات دیگر خبری نیست. من همیشه می‌گویم امتیاز ما همین بی امتیاز بودن است.

  حاج علی اکبری افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری گاهی یک اتوبان ترافیک شدید دارد و هیچ امیدی برای سریع رسیدن به مقصد نیست اما یک دوچرخه یا موتور سیکلت راه خود را از میان انبوه ماشینها باز می‌کند و خیلی زودتر به مقصد می رسد. انجمنهای اسلامی این چنیند. در ترافیک بازی های سیاسی در ترافیک بوروکراسی و کاغذ بازی این انجمنهای اسلامی هستند که می توانند به صورت خودجوش به مقصد برسند.

  وی با بیان اینکه انجمنهای اسلامی برای ترویج اندیشه امام خمینی شکل گرفت، گفت: انجمنهای اسلامی باید حوزه تاثیر خود در اوایل انقلاب را مطالعه کنند. خاطره بچه های انجمنهای اسلامی باید ثبت شود. همه باید بدانند که انجمنهای اسلامی چطور در اوایل انقلاب جلوی همه گروه های معاند سینه سپر کردند و ایستادند.

  حاج علی اکبری اظهار کرد: باید نسل جدیدی از جوانان انقلابی و مومن جذب انجمنهای اسلامی بشوند.زبده ها و عناصر نخبه باید شناسایی شوند.دوره جدید انجمنهای اسلامی با حضور این طیف اتفاق خواهد افتاد. ما در نسل جدید انقلاب اسلامی رویشهای خوبی داریم.

  وی اضافه کرد:برای کادرسازی انجمنهای اسلامی احتیاج به اطلاع‌رسانی و بیانیه نیست. در انجمن های اسلامی جذب به صورت اقناعی و چهره به است.ما در آن زمان نام این شیوه را برادریابی گذاشته بودیم.

  حاج علی اکبری با اشاره به اهمیت فعالیتهای تربیتی و پرورشی در انجمنهای اسلامی گفت: ما در انجمنهای اسلامی دانش آموزی با اینکه از همه قدیمی تریم ولی از نظر ادبیات، ابتکار، اقتراح و ابتکار از همه نوتر هستیم چرا که انجمنهای اسلامی را به ادبیات گفتمانی تجهیز کرده ایم. ذات گفتمان انقلاب اسلامی فعال و بانشاط است. تر و تازه مانده است. این گفتمان باید حفظ و ترویج شود.

  وی در ادامه سخنانش اولین برکت احیای انجمن های اسلامی را فعال شدن تشکلهای دیگر برشمرد و یادآور شد: ما تابلوهای یک حقیقت واحدیم و باید بدون تقابل و تزاحم در کنار هم فعالیت کنیم. نباید از خدمت کردن فاصله بگیریم. دعوت و خدمت دو عنوان هستند که در کنار هم معنا دارند. دعوت در پهنه خدمت به ثمر می نشیند. اگر دعوت از خدمت فاصله بگیرد اثری ندارد. چهره اول انجمن های اسلامی باید خدمت باشد.

  سايت روابط عمومي 2/12/95

  ادامه ...
 • انجمنهای اسلامی موضوعیت خود را بیش از پیش به رخ بکشند

  به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد در ابتدای این نشست گفت: فعالیت انجمنهای اسلامی برای سازمان تبلیغات اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد ولی متاسفانه در طول 38 سال گذشته با فراز و نشیب های بسیار جدی مواجه بوده است. متاسفانه تمام دولت هایی که تا کنون سر کار آمده اند به انجمنهای اسلامی به صورت جدی توجه نکرده اند.

  وی با تاکید بر لزوم احیای مجدد انجمنهای اسلامی، تصریح کرد: آنهایی که با انقلاب اسلامی بوده اند اثر بخشی انجمنهای اسلامی را به خوبی درک کرده اند. چند سال پیش نامه ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشتیم و خواستیم که تکلیف انجمنها را مشخص کنند. آنها پاسخ دادند با توجه به مستندات موجود سازمان تبلیغات اسلامی در مورد انجمنها نیازی به وضع قانون جدید ندارد.

  روحانی نژاد یادآور شد: بعدها اساسنامه سازمان بازنگری شد و مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفت. در این اساسنامه تصریح شده است که صدور مجوز فعالیت انجمنهای اسلامی با سازمان تبلیغات اسلامی است.

  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان اضافه کرد: تا کنون چندین نشست با حضور انجمنهای اسلامی برتر سراسر کشور برگزار شده است. اما این نشست با نشستهای دیگر متفاوت است چون ما بالاخره به یک ساختار رسیده ایم که اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان در آن شکل گرفته است. دلیل تشکیل این اتحادیه ها این است که هر چه از عمر انقلاب می گذرد اهمیت حفظ ارزشهای آن بیشتر از پیش می‌شود. اگر نتوانیم با گذر عمر انقلاب این ارزشها را هم به روز کنیم ممکن است ارزشهای انقلاب استحاله شود.

  روحانی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با قرائت آیه «یا ایّها الّذین امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولا سدیدا» افزود: نباید بگذاریم دایره فعالیت نیروهای انقلابی تضعیف شود. مطلوب پروردگار تقواست. برجسته ترین صفت مورد مطالبه خداوند تقواست. قول سدید یعنی سخن محکم. انجمن اسلامی باید قاطع و محکم بایستد و حرفش را بزند. احساس ما این است که انجمنهای اسلامی کمرنگ شده اند و خیلی از جاها از انجمنها تخلیه شده اند. الان این امکان فراهم شده است تا انجمنها مجددا احیا شوند.

  وی تاکید کرد: اولین کاری که ما برای احیای انجمنها کردیم این بود که انجمنها را شناسایی کنیم و بفهمیم چند انجمن در کشور وجود دارد. این کار توسط ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها انجام شد. فعالیت بعدی ساماندهی بود تا رسیدیم به اینجا که شورای مرکزی شکل بگیرد. انجمنها هر کجا که هستند باید موضوعیت خود را بیش از پیش به رخ بکشند.

  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان اضافه کرد: هر جا که انجمن اسلامی باید تاسیس بشود تاسیس می‌کنیم و هر جا که احتیاج به تقویت و ترمیم داشته باشد سریع وارد عمل می شویم.اتحادیه انجمن های اسلامی باید خود را باور داشته باشد.

  روحانی نژاد در بخش پایانی سخنانش با انتقاد از مطرح کردن بحث آشتی ملی توسط بعضی از سیاسیون گفت: در مملکتی بحث آشتی ملی مطرح می‌شود که در آن شکاف وجود داشته باشد. ما کشور دو قطبی و سه قطبی نداریم. اگر منظور پذیرفتن فتنه گران است بارها این زمینه به وجود آمد که بیایند از ملت عذر بخواهند. این قضیه بیشتر مصرف انتخاباتی دارد.

  نخستین نشست رؤسای اتحادیه انجمنهای اسلامی استانها 30 بهمن در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان برگزار شد.

  روابط عموممي 2/12/95

  ادامه ...
 • وقتی مردم در عرصه فرهنگ نقش‌آفرینی کنند، فتح‌الفتوح رخ می‌دهد

  به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، رضا معممی مقدم مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان،در این نشست ضمن پر اهمیت شمردن سامانه طوبی ( بانک اطلاعات تشکلهای دینی) گفت: هدف ما این است که همه انجمنهای اسلامی فعال، نیمه فعال و تعطیل شده را شناسایی کنیم.

  وی به کارکردهای انجمنهای اسلامی همچون مقابله با آسیب های اجتماعی، ارتقای سواد رسانه ای، تبیین وضعیت عرفانهای نوپدید و مقابله با جنگ نرم اشاره کرد و یادآور شد: وبسایتی به نام تی دی ام طراحی شده است که مختص به تشکلهای دینی است و سایت اتحادیه انجمنهای اسلامی یکی از زیر مجموعه های آن است.

  معممی مقدم با بیان اینکه انجمنها در نظام ما نقش راهبردی دارند، افزود: علت تشکیل تشکلهایی مثل اتحادیه انجمنهای اسلامی این است که مردم در عرصه فرهنگ نقش آفرینی کنند، آن وقت فتح الفتوح رخ می هد. مردم به جبهه آمدند که فتح المبین شکل گرفت. به همین جهت حیات طیبه انجمنهای اسلامی مجددا باید احیا شود.

  گفتنی است، «اتحادیه کشوری انجمنهای اسلامی»- به مانند «شورای مرکزی هیئات مذهبی»، «کانون مداحان و شاعران آیینی کشور» و «مجمع عالی کانونهای فرهنگی تبلیغی» - از تشکّلهای میانی‌تخصصی وابسته به سازمان به حساب می‌آید که تحت نظر و حمایت معاونت امور فرهنگی و تبلیغ (اداره کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی) کار خود را آغاز کرده است.

  روابط عمومي 2/12/95

  ادامه ...
لینکهای مفید